مرحله سوم كاوشهاي باستاني شهرستان مشگين شهر

مرحله سوم كاوشهاي باستاني توسط هيات باستان شناسان ايران در<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

              محوطه تاريخي شهريري شهرستان مشگين شهر در استان اردبيل آغاز شد

سرپرست اين هيات روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: هدف از اين كاوشهاتكميل و تثبيت نتايج به دست آمده در مراحل قبلي كاوشهاي باستان شناسي در اين محوطهتاريخي است.

دكتر عليرضا نوبري افزود: كاوش‌هاي اوليه در شهريري از دو سال قبل شروع شده واين منطقه باستاني از نظر نوع آثار به دست آمده در خاورميانه بي نظير است.

وي گفت: تعداد انبوه استل‌هاي به دست آمده از دل خاك اين منطقه را از ساير مناطقباستاني كشورهاي همجوار متمايز كرده است.

نوبري بيان كرد: تاكنون چهارده قطعه سنگ افراشته از اين نوع در منطقه حكاريتركيه و يك عدد نيز در منطقه قبوزستان جمهوري آذربايجان پيدا شده و در حالي تعدادسنگ افراشته‌هاي به دست آمده در شهريري مشگين شهر ‪ ۳۶۰مورد است.

وي، به لزوم پوشش سقف معبد و آثار به دست آمده در اين محوطه تاريخي تاكيد كرد وگفت: در صورت بي‌توجهي آثار گرانبهاي تاريخي اين منطقه در اثر فعل و انفعالات جوياز بين خواهد رفت.

محوطه باستاني شهريري كه در ‪ ۲۵كيلومتري شمال شرقي مشگين‌شهر واقع شده شامل سهقسمت قلعه ، معبد و قوشا تپه است.

قدمت قلعه و معبد آن به يكهزار و ‪ ۴۵۰سال قبل از ميلاد و قدمت قوشا تپه به هفتهزار سال قبل از ميلاد يعني اواخر دوران نوسنگي و مس سنگي مي‌رسد.

--> ايرنا.مشكين شهر.كاوشهاي باستاني
/ 3 نظر / 19 بازدید
علی کلانتری

غلامرضا نورمحمد نصرآبادي يكي از نويسندگان و جوانان فرهنگ دوست مشگين شهري است كه با نوشته هاي خود و تلاشهاي قابل ستايش خود سعي وافر دارد مشگين شهر يا خياو را در دنياي مجازي اينترنتي به عموم علاقمندان و گردشگران بشناساند.

تبریزی

منیم گوزل دیلداشیم سلام یورولما بو سوی دن ده چوخ لذت آپاردیم چوخ گورچک ایدی ساغ قال آللاهین آمانیندا

یورقون

سلام گوزل وطنداشيم سيزين گوزل وبلاگين باغلانتيسين وبلاگيما قويدئم. سيزده لوطف اله سوز بو ايشی گورون. www.torchan.azerblog.com ياشاسين آذربايجان بالاسی