قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

 

اشياي كشف‌شده از محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر بهنمايش گذاشته شدند

طبقه‌بندي از اشياي مشكوفه از محوطه‌ي باستاني شهريئري شهرستان مشگين شهر، اين آثار در معرض بازديد عموم گذاشته شدن.

محرمجعفري - مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري مشگين شهر و مغان - در اين‌باره بهخبرنگار ايسنا گفت: تعداد 73 قلم شي به دست آمده از فصل سوم كاوشهاي باستان‌شناسيدر محوطه‌ي شهر يئري شامل اشياي سفالي، ابزار سنگي، ‌ادوات و ابزارآلات جنگي وشكار، زيورآلات طلايي و مفرغي و چندين شي باستاني و باارزش ديگر از جنس خميده شيشهدر موزه مشگين شهر به نمايش در آمده است.

جعفري افزود: تاكنون بيش از 250قلم شي نفيس باستاني در جريان سه مرحله‌ كاوش باستان‌شناسي از محوطه شهر يئري بهدست آمده كه تعدادي از آنها براي مطالعه و بررسي بيشتر به دانشگاه تربيت مدرس وسازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور انتقال يافته است.

وي گفت: محوطهباستاني شهر يئري در 25 كيلومتري شمال غربي مشگين شهر در منطقه كوهستاني ازصخره‌هاي آتشفشاني با وسعتي بالغ بر 200 هكتار واقع شده است و شامل سه بخش گوشاتپهمربوط به هفت‌هزار سال قبل از ميلاد، قلعه مربوط به شش هزار سال قبل ميلاد و معبدمربوط به يك هزار و 400 سال قبل از ميلاد است كه از ويژگيهاي منحصر به فرد اينمنطقه، وجود حدود 360 سنگ افراشته‌ي بزرگ با نقش برجسته است.

اين محوطه درسال 1978 توسط هيات چالز برني كه به بررسي باستان شناختي در دشت مشگين شهر پرداختهبودند، جزو سايتهاي شناسايي شده به نام قلعه ارجو معرفي شده بود. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 0 نظر / 16 بازدید