جاذبه هاي طبيعي سبلان مشکين شهر

جاذبه هاي طبيعي سبلان مشکين شهر


جاذبه هاي توريستي منطقه سبلان دوگونه جاذبه هاي طبيعي و جاذبه هاي تاريخي است. ارتفاعات متعدد ، آبهاي معدني فراوان، درياچه هاي كوچك و بزرگ، دشت وجلگه هاي وسيع و شرايط آن وهوايي مساعد و مطلوب ، همگي نشان از قابليت ها و استعدادهاي طبيعي منطقه براي جلب مشتاقان و علاقه مندان طبيعت دارد.
آبهاي معدني گوناگون يكي از مهم ترين جاذبه هاي توريستي اين منطقه به شمار مي آيد. وجود سيزده چشمه آب معدني كه حاوي آبهاي گوگردي ، كربناته، سولفوره، بي كربناته، كلروره، آشاميدني گازدار و آشاميدني بدون گاز است ، براي كشوري كه قدرش را بداند به اندازه ذخاير نفتي اهميت دارد. اين چشمه ها در شش مجتمع سرعين، سردابه، نير، ارجستان ، موئيل و لاهرود قرار گرفته است و خواص درماني فراوان دارد. اين منطقه به لحاظ تعدد چشمه هاي معدني نه تنها درسطح ايران، بلكه درسطح جهان نيز بي نظير است.
درميان درياچه هاي طبيعي و مصنوعي بسيار كه درمحدوده وحاشيه اين منطقه يافت مي شود، علاوه بر درياچه قله سبلان، درياچه شورابيل به لحاظ قرارگرفتن آن درمحدوده شهراردبيل و نيز به دليل وسعت و موقعيت جغرافيايي خاص آن به تفريح و تفرج و جهانگردي اهميت فراوان دارد. آب اين درياچه تا سال ۱۳۷۴ از غلظت بالاي نمك برخوردار بود و منابع زيستي آن به ارگانيسم هاي ويژه آبهاي شور نظير «آرتميا» و «روتريا» و از اين دست منحصر مي شد. اما درحال حاضر با هدايت بخشي از آب رودخانه بالخو به اين درياچه ، علاوه بر گسترش مساحتش ، شوري آب نيز بشدت كاهش يافته است و امكان پرورش ماهي قزل آلاي رنگين كماني و ماهيان ديگر دراين درياچه فراهم شده است.
قله آتشفشان «سبلان سلطان» با ارتفاع ۴۸۴۴ متر از سطح دريا ، عظمت خاصي به منطقه بخشيده است . اين كوه با يخچال هاي عظيم از منظر ورزش كوهنوردي و يخچال نوردي، يكي از كوههاي مطرح در سطح جهان است و هرسال و بويژه در فصل تابستان هزاران علاقه مند از اقصي نقاط ايران و جهان به اين كوهستان روي مي آورند و از مواهب طبيعي آن بهره مند مي شوند.

/ 0 نظر / 16 بازدید