کوههای شهرستان

کوههای شهرستان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سلسله جبال سبلان بهطور کلی 3 قله معروف دارد. قله بزرگ که به سلطانمشهور است و 4811 متر ارتفاع دارد. دو قله دیگر هرمو کسرینامدارند.

 

 سبلان (سلطان)

 کسری داغ

 هرم داغ

 آیقاری (برفخرسی)

 

 

سبلان

ارتفاع: 4811

موقعیت: جنوب مشکینشهر

این کوه میان مردم بهجهت دارا بودن آب و هوای استثنایی و منابع غنی و به دلیل اینکه زرتشت پیامبر در اینکوه ملهم گشته و به پیامبری برانگیخته شده از احترام و تقدس خاصی برخوردار است. اینکوه در طول 47 درجه جغرافیایی و 50 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 38 درجه و 17 دقیقهشمالی قرار دارد. تمام فصول سال برف در قله دارد.

مورخان ترک زباناعتقاد دارند که در زبان ترکی آذری «سس ساو» یا «سس سور» به معنی بانگ و فریاد و«آلان» به معنی پژواک و گبرنده صدا می باشد که با کنار هم گذاشتن این کلمات یک اسممجرد تشکیل می شود که «ساوالان» خوانده می شود. در ادبیات پارسی از آن به سبلان نامبرده اند. این کوه دارای چشمه های بیشمار و بس خنک است که حتی در تابستان هم بسیارسرد هستند.

همچنین «ساو» به معنی«الهام»، «پیام» و «وحی» است.

در زندگی برخی ازپیامبران الهی در کوه سبلان شک و تردیدی وجود ندارد. یکی از معروف ترین این انبیاء،حضرت زرتشت(ع) می باشد. پیامبر مذکور در کوه سبلان با خداوند مناجات کرده از او وحیدریافت می کرده است، همانطور که موسی(ع) در «سینا» وحی می گرفت.

بر قله کوه سبلان، دردهانه آتشفشان آن، یک دریاچه که محیط آن بیضی شکل است وجود دارد که در ردیف دریاچههای آتشفشانی قرار دارد و آب آن فقط از طریق بارش برف تامین می شود.

در ناحیه جنوبیدریاچه یخچال های دائمی وجود دارد که ارتفاع این یخچال ها در گرم ترین ماههای سالکمتر از 25 متر نمی شود.

 

 

کسری داغ

ارتفاع: 4407

موقعیت: غرب قلهسبلان

چگونگی صعود: مبداصعود به قله از روستای موئیل است. جان پناهی در ارتفاع 3500 متری در جانب شمال قلهقرار دارد و فاصه زمانی آن از موئیل 4 تا 5 ساعت راهپیمایی است. صعود از جان پناهمعمولا از قسمت غربی قله و حد اکثر 4 ساعت راهپیمایی خواهد داشت.

 

 

هرم داغ

ارتفاع: 4407

موقعیت:

چگونگی صعود: مبداصعود از روستای ورگه ساران، آب گرم شابیل یا موئیل خواهد بود.

 

 

آیقاری (برف خرسی)

موقعیت: شرقسبلان

 

/ 4 نظر / 15 بازدید
ذوقی

چوخ گوزلدير کی تورکجه آدلاری بئله يازير سان وار اول. اولارسا آدلارين لاتين آذربايجانجا خطيله ده يازسان داها دوزگون اوخونار. وار اولسون ساوآلانین ایگید بالالاری!

حسين

سلام عزيز خسته نباشی / تو را خدا فقط هک ام نکن

حسن

با حضور جمعي از مسوولان استان اردبيل دانشگاه آزاد اسلامي واحد بخش لاهرود شهرستان مشگين شهر روز شنبه افتتاح شد. نماينده مردم مشگين شهر در مجلس در آيين افتتاح اين دانشگاه گفت: ايجاد مراكز آموزش عالي به عنوان يكي ازابزارهاي توسعه پايدار مورد توجه مسوولان كشوري قرار دارد. ولي ملكي افزود: اين واحد به عنوان اولين مركز دانشگاهي در يكي از بخش- هاي محروم استان اردبيل و از معدود مراكز آموزش عالي واقع شده در منطقه شمال غرب كشور است كه زمينه تحصيل علاقمندان در رشته‌هاي علمي را ايجاد كرده است. به گزارش خبرنگار ايرنا رييس دانشگاه آزاد اسلامي مركز لاهرود هم در اين جلسه گفت: اين مركز از نيمسال دوم تحصيلي در سه رشته كارشناسي حسابداري ، مهندسي كشاورزي و كامپيوتر اقدام به پذرش دانشجو خواهد كرد. عليرضا انوري افزود: اين مركز دانشگاهي هم اكنون در يكي از آموزشگاههاي شهر لاهرود داير شده و بزودي عمليات احداث ساختمان اين دانشگاه در زميني به مساحت ‪ ۱۷‬هزار هكتار از كه از سوي اهالي اين بخش اهدا شده آغاز مي‌شود. مشگين شهر با ‪ ۱۷۰‬هزار نفر جمعيت در ‪ ۸۵‬كيلومتري شمال غرب اردبيل واقع است.