خواص درماني آبهاي معدني (سرد و گرم )

خواص درماني آبهاي معدني (سرد و گرم ) 

    دراطراف دامنه هاي رشته كوه ساوالان (سبلان ) آبهاي معدني (سرد و گرم ) وجود دارد كه به لحاظ تنوع در خواص شيميايي درماني ويژگيهاي فيزيكي استفاده از آنان براي درمان بيماريها موثر است و شهر سرعين و ويلادرق مركز آبهاي معدني (گرم و سرد ) كشور هستند . چشمه هاي جوشان بر روي زمينهاي آبرفتي قرار گرفته اند و متعلق به دوران سوم و اوايل دوران چهارم زمين شناسي است . منشا گرمايي آبهاي معدني مربوط به تشكيلات سازه هاي آذرين اطراف آتشفشان خاموش شده كوه مقدس و اسطوره اي ساوالان است كه مطالعات هيدرولوژيكي و تجزيه شناسي آبها نشانگر ماگمايي سبلان است و از لحاظ تيپ شناسي آب اين آبها داراي املاح معدني عناصر شيميايي بيكربنات سولفات و كلرايد و ... بوده اند كه امكان دارد مقداري از آبهاي سطحي با نفوذ به قشر زيرين زمين به اين آبها اضافه شود . چشمه هاي آبگرم معدني مشگين شهر  به لحاظ برخورداري از انواع مواد از جمله كلرايد سولفات و بيكربنات شباهت زيادي به آبهاي معدني ( بوريون دولاستي ) واقع در منطقه اي از ايالات سائون و لوار فرانسه دارد . 

خواص درماني آبهاي معدني (سرد و گرم ) به تناسب ميزان درجه دماي متوسط درجه اسيدي /sPH,EstDs,Lit سختي كل 1- mg و ... براي استفاده كنندگان از آنها از اهميت خاصي برخوردار است به طور مثال آبهاي معدني بيكربناته علاوه بر تاثير در اعمال گوارشي ( معده– كبد– پانكراس– روده ) در سوخت و ساز بدن مانند : متابوليسم هاي گلوسيدها – لسترول – پروتييد – اسيد اوريك نيز موثر است و باعث واكنش سازه شيميايي و فيزيكي تن و روان نسبت به روند تغذيه و مراحل تجزيه آن مي شود به طوري كه با اتساع عروق در هنگام استحمام باعث افزايش نبض مي شود و با بالا رفتن ميزان ادرار مكانيزم گوارشي ارگانيسم بدن فعال شده و باعث بهبود تغذيه در روند فعل و انفعالات بدن مي شود و با اثر تسكين بخشي سيستم تنفسي را بهتر مي كند و يا آبهاي معدني داراي كلروره با خواص درماني براي درمان بيماري هاي راشيتيسم – لنفاتيسم – روماتيسم و ساير بيماريها موثر است . علائم و آثار آرام بخشي آبهاي معدني (سرد و گرم ) براي درمان دردهاي اعصاب – رماتيسم ناراحتي مفصل بارها از طريق تست مطالعات پزشكي مورد مطالعه و تائيد محققان آب درماني قرار گرفته است آبهاي معدني با توجه به خواص درماني شيميايي ويژگي هاي فيزيكي ( دما – گازهاي متصاعد – درجه اسيدي – موقعيت مكاني و ... ) همچنين مشخصات مربوط به مختصات درجه حرارت – نوع مظهر م- كيفيت – كميت تشكيل نوع – عمق سفره – دبي خروجي – املاح طبقه بندي شده و ساير تركيبات ( فلزات سنگين مثل آهن – كلسيم – پتاسيم – سولفور – كلر – يد – سديم – سولفات ها و گاز كربنيك و ... ) به لحاظ برخورداري از ضريب پتانسيل طبيعي بالا باعث شده است تا هر كدام از آبهاي معدني ( سرد و گرم ) به لحاظ اهميت تاثير گذاري درماني تفريحي و ورزشي مورد مطالعات علمي قرار گيرد تا از آنها به روش اجراي پروژه صنعت آب بهره برداري بهينه صورت پذيرد بنابراين علمي ترين و اساسي ترين شيوه محاسبات اقتصادي بايد در راستاي تصميم گيري هاي مربوط به مديريت دستگاههاي اجرايي شهرستان  در سرمايه گذاريهاي صنعت آب لحاظ شود .

مشهور ترين آب هاي  معدني  مشگين شهر

1-     قينرجه مشكين

2-     مونيل 

3-     ايلاندو 

4-     دودو 

5-     ملك سويي 

6-     شابيل گرم 

7-     قوتورسويي 

8-     شابيل سرد 

9-     انزان 

/ 1 نظر / 15 بازدید
تورج مهدیزاده

راه اندازی وبلاگ خوب است لکن باید قوانین آن را رعایت کرد به نظر شما بهتر نبود منابع آن قید می شد تا از تضییع حق افراد و گروههای محقق که روزها و ماهها تلاش در جهت شناسایی پتانسیل های آبگرم ها و آبسردهای معدنی استان اردبیل نموده اند جلوگیری می شد؟ کتاب درمان با آبهای معدنی ( گرم و سرد) با نگاهی به خواص یکصد چشمه معدنی استان اردبیل تاریخ انتشار : 1/2/1382 نویسندگان : مریم پنجعلی اصل - تورج مهدیزاده انتشارات باغ اندیشه ضمنا مطالب این کتاب در سایت های مختلف و وبلاگ ها هم با اجازه نویسندگان درج شده است و حتی مطالب جلد دوم که منتشر نشده در این سایت ها درج گردیده است.