محوطه باستانی شهر یری در مشکین‌شهر موزه می‌شود

رئیس میراث فرهنگی مشکین‌شهر:

محوطه باستانی شهر یری در مشکین‌شهر موزه می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکین‌شهر گفت: محوطه تاریخی و باستانی «شهر یری» در مشکین‌شهر به‌زودی به سایت‌ موزه تبدیل خواهد شد.

 

محرم جعفری در گفتگو با خبرنگار فارس در اردبیل افزود: این محوطه باستانی با وسعت 400 هکتار و در 25 کیلومتری مشکین‌شهر واقع شده و قدمت آن به بیش از 6 هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد.
وی قوشه‌تپه، معبد و قلعه را بخش‌های سه‌گانه محوطه باستانی «شهر یری» عنوان کرد و گفت: از سال 82 کاوش‌های باستانی در این محوطه آغاز شده است که حاصل کاوش‌ها کشف دو منطقه قوشه‌تپه و معبد است.
جعفری اضافه کرد: به منظور حفاظت از آثار بدست آمده و نگهداری اشیای ارزشمند تاریخی قرار است با موافقت سازمان، این محوطه به سایت موزه باستانی تبدیل شود.
وی گفت: علی‌رغم پیدا شدن سنگ‌نوشته‌ها و آثار خطی، هنوز معلوم نیست پیکرهای تراشیده شده انسان‌ها چگونه تراش خورده و ماهیت پیدا شدن وسایلی چون سنگ‌های تیز، تیغ‌ها و نقش ‌و نگارهای بدیع چگونه است.
جعفری تصریح کرد: آثار به‌دست آمده در این کاوش‌ها در موزه باستان‌شناسی خلخال نگهداری می‌شود.
تا‌کنون در مشکین‌شهر بیش از 600 اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد 140 اثر تا کنون در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است.

/ 1 نظر / 21 بازدید
مهدی ع

با سلام وبلاگ جالبی طراحی کردین تبریک میگم حتما لینکتون میکنم تا دوستان منم در مورد مشکین اطلاعاتی که میخوان داشته باشن.[گل]