حل معضل بیکاری آرزوی دیرینه مردم مشکین شهر

حل معضل بیکاری آرزوی دیرینه مردم مشکین شهر
 جناب آقای دکتر احمدی نژاد

 مردم این شهرستان در راستای پیروزی انقلاب اسلامی و در جریان هشت سال دفاع مقدس 600 شهید در راه آرمان مقدس جمهوری اسلامی تقدیم انقلاب کرده است (نجف آباد دوم)  و همچنان بیش از پیش در راه حفظ نظام مقدس اسلامی ، تداوم راه نظام و اطلاع ازمعنویات ولی امر مسلمین حضرت آیت اله خامنه ای تلاش جدی دارند با توجه به شناخت قبلی و فعالیتهای گذشته جنابعالی و با توجه به اینکه فرزند این آب وخاک و از جنس همین مردم هستید سعی و تلاش شما برای حل  مشکلات و کمبودها و نارساییهای این شهرستان بر کسی پو شیده نیست.

شهرستان مشگین دومین شهر استان اردبیل می باشد که براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه شهر به نامهای مشگین شهر ، لاهرود و رضی و چهاربخش بنامهای مرکزی ، ارشق ، مشگین شرقی ، مرادلو می باشد

 

مردم مشکین شهر با روی کار آمدن دولت نهم و دهم که با شعار عدالت و مهرورزی بر سرکار آمده بود انتظار دارد که در دور سوم سفر هیئت دولت به استان اردبیل در راستایعدالت و مهروزی طرح‌های نیمه ساخت و ناتمام را در سراسر استان و به ویژه منطقهمشکین شهر به مرحله اجرا درآورند.

 

بعنوان یک شهروند جهت مزید اطلاع،  اهم انتظارات مردم و مشکلات این منطقه را یادآوری میکنم .

 

1 ـ اگر حمل بر اغراق نباشد میتوان گفت مشگین شهربه لحاظ موقعیت گردشگری ، کشاورزی   و اقتصادی و مهمتر از آن استعدادها و قابلیتهای خدادادی اش در مقایسه با شهرهای استان در ردیف نخست قرار دارد و بی انصافی است که اعتبارات و بودجه های تخصیصی متناسب با حقش نباشد در گذشته با انتخاب برخی فرمانداران و مدیران ناکارآمد در استان و منطقه زمینه رشد معکوس این منطقه را فراهم کرده اند که با وجود این کم لطفی ها , مردمان این شهرستان هیچوقت از مسیر و اهداف انقلاب عدول نکرده و در هر شرایطی وفاداری خود به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی را به اثبات رسانیده اند. پس شایسته است ضمن برکناری مدیرانی که نگاهی تنگ نظرانه به این شهرستان دارند , از مدیران توانمندی استفاده شود که چنین دیدگاه و نگرشی نسبت به شهرستانهای تابعه نداشته و عدالت راپای منفعت و مصلحت گروهی ذبح نکنند.

 

2 ـ مسائل و مشکلات شهری

با توجه به اینکه مشگین شهر دومین شهر استان بعد از اردبیل می باشداما   شان و منزلت  آن در سطح بسیار پایینی است.برای ارتقاع منزلت آن از جمله اقداماتی که می تواند موثر باشد عبارتند از: سرپوشیده کردن کهنه بازار – دروازه قرآن – ایجاد تفرجگاه   مسافران – رسیدگی به ورودی شهر از مرکز استان – رسیدگی به سطح شهر – ایجاد کتابخانه وطراحی و اجرای برنامه های توسعه فرهنگی و ....

 

3 ـ رشد فزاینده بیکاری در این منطقه علیرغم داشتن فرصتهای شغلی متنوع نگران کننده است و این پدیده زشت مثل خوره به جان مردم این منطقه افتاده است .افراد تحصیلکرده و کارشناس وبسیاری , مدتهاست در پی یافتن شغلی آبرومند هستند . بسیاری از آنها به راههای رفتند که نباید می رفتند.

 

4 ـ صنعت گردشگری

دیار ما استعداد های بسیاری برای گردشگری دارد حدود 600 اثر تاریخی .برای توسعه گردشگری  اقداماتی در این دوره صورت گرفته ولی کافی نیست .از جمله اقدامات اساسی ساخت   هتل مناسب ، یک کمپ در دامنه سبلان ، مسیر گردشگری ، تکمیل پیست اسکی و تله سیر شابیل ، محور گردشگری سبلان ، اجرای مجتمع آب درمانی برای تک تک آبهای معدنی و...

 

 5 ـ کشاورزی و دامداری

 این منطقه قطب مهم کشاورزی و دامداری محسوب میشود امرار معاش اکثر قریب به اتفاق مردمان این سامان وابسته به کشاورزی وصنایع وابسته به آن است . نبود صنایع تبدلی و  برخی سیاستهای غیرکارشناسی کشاورزان را دست بسته تحویل دلالان و واسطه ها داده است . بطوریکه کشاورزان هرچقدر بیشتر تلاش کنند به همان میزان واسطه ها بیشتر پولدار و گردن کلفت تر میشوند همین سیاستهای نسنجیده باعث شده زارعین بویژه کشاورزان سیب ، هلو ، انگور و .... و دیگر زارعین دریافتن بازار فروش با مشکلاتی حاد مواجه شده و با التماس و خواهش با قیمتی پایین محصولات خود را بفروش رسانده وهیچوقت به حقوق واقعی خود نایل نشوند. و دیگر انتظارات این بخش تسریع آبگیری سدها ، بسته بندی میوه ها به اسم استان و شهرستان  ، ایجاد سردخانه ، ایجاد صنایع تبدیلی و .....است.

 

6 ـ آموزش عالی مشگین شهر

مردم این شهرستان دارای استعدادهای فرهنگی وهنری خوبی می باشند میزان بالای تعداد دانشجویان در سراسر کشور درمقایسه با شهرستان‌های استان نشان از رشد فکری و فرهنگی این شهرستان دارد و درصد بیشتر دانشجویان دانشگاههای اردبیل را جوانان مشگین شهر تشکیل می دهد و همچنین همه اساتید دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی این شهرستان بومی میباشند . از درخواست مردم ایجاد دانشگاه دولتی  است.

 

7 ـخروج مشگین شهر از بن بست

 چهاربانده کردن مسیر اردبیل به مشگین شهر , طرح راه آهن اردبیل ـ مشگین شهر-  پارس آباد  ,ایجاد ایستگاه رادیویی ، , اختصاص امکانات فرهنگی , ورزشی ، کارخانه سیمان سبلان ، اکتشاف مس  و بازارچه مرزی  از جمله دغدغه ها و خواسته های اولویت دار این منطقه است که مردم این شهرستان از جنابعالی انتظار دارند موارد فوق رادر سرلوحه برنامه های کاری خود قرار دهید زیرا با توجه به جدی و برآورده کردن انتظارات و خواسته های عنوان شده یقینا به آهنگ پیشرفت و ترقی این شهرستان شتاب بخشیده و مشگین شهررا به جایگاه واقعی و اصلی خود سوق خواهید داد.

 

مشگین شهرـ غلامرضا نورمحمد نصرآبادی

Gh.nasrabadi@gmail.com

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
قاسم ابراهیمی

بسمه تعالی به امید آبادانی و سرسبزی هر چه بیشتر شهر عزیزمان مشکین شهر ( خیاو ).

احدکریمی ازتبریز

باسلام الهی که آبتان سرد ونانتان گرم باشید سپاسگزارم اززحماتی که برای معرفی مشکین شهر متحمل می شوید.