دولت تدبیر و امید مشگین شهر
کاروان قانلی بولاغ مشگین شهر با بیش از دو میلیارد ریال اعتبار بازسازی شد

 

عملیات مرمت و بازسازی کاروان سرای قانلی بولاغ مشگین شهر با اعتبار دو میلیارد و 500 میلیون ریال ادامه دارد.

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از آثار بر جای مانده دوره صفویه در استان اردبیل کاروان سرای قانلی بولاغ در شهرستان مشگین شهر است.

 

 

این کاروان سرا که مربوط به دوران سلطنت شاه عباس صفوی می‌باشد در بخش ارشق و در 35 کیلومتری شمال شهر و حتی واقع شده است.

 

 

این کاروان سرا در زمینی به مساحت 800 متر مربع احداث شده و مصالح به کار رفته در آن از سنگ و آجر است این بنا دارای حیاط و هشت تالار مستطیل شکل بوده که سقف بنا به صورت رومی‌و گهواره‌ای پوشش داده شده و درون هر کدام از تالار‌ها نیز دارای قاقچه‌های متعدد است.

 

 

جعفری، مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان مشگین شهر در این خصوص گفت: این کاروان سرا چند شاخصه مهم دارد که آن را از سایر کاروان سراها و ابینه‌های تاریخی متمایز می‌سازد ویژگی اول کاروان سرای قانلی بولاغ،‌ واقع شدن آن در مسیر جاده‌ی ابریشم است و واقع شدن کاروان سرا در نقطه‌ی صفر مرزی جمهوری آذربایجان و ایران دومین شاخصه آن است که محور خوبی برای توسعه‌ی گردشگری است و شیوه‌ی معماری خاص اسلامی به کار رفته در آن از ویژگی‌های دیگر است که آن را متمایز ساخته است.

 

 

به گزارش ایسنا، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل از سال 1384 نسبت به عملیات خاکبرداری و عملیات مرمتی آن اقدام نموده است به طوری که کاروان سرای قانلی بولاغ مشگین شهر چند سال گذشته از انباشته شدن خاک پاک سازی شده و به همت سازمان میراث فهرنگی از دل خاک بیرون آمد و در سه سال گذشته از پیشرفت فیزیکی مناسبی در مرمت و بازسازی برخوردار بوده است.

 

 

کاروان سرای قانلی بولاغ در زمان صفویان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و همواره مورد استفاده‌ی تجار و بازرگانان ایرانی که با کشورهای شمالی از جمله روسیه در ارتباط بودند قرار می‌گرفته است.

 

 

گفتنی است این کاروان سرا تا عهد قاجار مورد استفاده بود و بعد از آن از رونق افتاده است و این اثر با شماره 1009016 در فهرست ملی آثار کشور به ثبت رسیده است.

۱۳۸٧/٩/۳٠ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

محوطه باستانی شهر یری در مشکین‌شهر موزه می‌شود

رئیس میراث فرهنگی مشکین‌شهر:

محوطه باستانی شهر یری در مشکین‌شهر موزه می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکین‌شهر گفت: محوطه تاریخی و باستانی «شهر یری» در مشکین‌شهر به‌زودی به سایت‌ موزه تبدیل خواهد شد.

 

محرم جعفری در گفتگو با خبرنگار فارس در اردبیل افزود: این محوطه باستانی با وسعت 400 هکتار و در 25 کیلومتری مشکین‌شهر واقع شده و قدمت آن به بیش از 6 هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد.
وی قوشه‌تپه، معبد و قلعه را بخش‌های سه‌گانه محوطه باستانی «شهر یری» عنوان کرد و گفت: از سال 82 کاوش‌های باستانی در این محوطه آغاز شده است که حاصل کاوش‌ها کشف دو منطقه قوشه‌تپه و معبد است.
جعفری اضافه کرد: به منظور حفاظت از آثار بدست آمده و نگهداری اشیای ارزشمند تاریخی قرار است با موافقت سازمان، این محوطه به سایت موزه باستانی تبدیل شود.
وی گفت: علی‌رغم پیدا شدن سنگ‌نوشته‌ها و آثار خطی، هنوز معلوم نیست پیکرهای تراشیده شده انسان‌ها چگونه تراش خورده و ماهیت پیدا شدن وسایلی چون سنگ‌های تیز، تیغ‌ها و نقش ‌و نگارهای بدیع چگونه است.
جعفری تصریح کرد: آثار به‌دست آمده در این کاوش‌ها در موزه باستان‌شناسی خلخال نگهداری می‌شود.
تا‌کنون در مشکین‌شهر بیش از 600 اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد 140 اثر تا کنون در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است.

۱۳۸٧/٩/۱٧ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows