دولت تدبیر و امید مشگین شهر
دو تپه تاريخي توسط كارشناسان ميراث فرهنگي مشگين شهر شناسايي شد

دو تپه تاريخي توسط كارشناسان ميراث فرهنگي مشگين شهر شناسايي شد

رييس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان مشگين‌شهر گفت: در اجراي طرح بررسي و شناسايي آثار باستاني ناشناخته مشگين شهر كارشناسان ميراث فرهنگي دو تپه تاريخي را در اين شهرستان شناسايي كرده‌اند.
محرم جعفري، روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: اين تپه‌ها كه تاكنون ناشناخته مانده بود، در ‪
۵۰كيلومتري شمال شرقي مشگين شهر و در نزديكي روستاي قمچي قاياسي واقع شده است.

۱۳۸٤/٩/٢۸ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

آب معدنی قتور سوئی مشکين شهر

آب معدنی قتور سوئی مشکين شهر

 

چشمه قتور سوئی که در حقیقت از لحاظ درمانی نگین چشمه های سبلان محسوب می شود به علت داشتن مقدار زیادی گاز SH2 و حرارت حدود 38 درجه سانتیگراد جایگاه محسوسی در میان تمام چشمه های سبلان دارد . در منابع بین المللی کنگره های هیدرولوژی در اروپا بارها روی اثر گاز SH2 که از لحاظ علمی ثابت شده تاکید می شود. در حالیکه اثر کاتیون ها و آنیون ها و مواد معدنی در سایر چشمه ها که فاقد گاز مزبور هستند هنوز از نظر علمی مورد بحث است بنا بر این با استناد به عصاره کنگره های تشکیل شده اثر گاز SH2 در بدن ثابت شده و بطور خلاصه به این ترتیب است که   گاز SH2 پس از حدود 40 ثانیه یعنی کمتر از یک دقیقه به مقدار زیاد در پوست بدن انسان جذب می شود و نفوذ می کند (مشاهده عینی آن سرخی خیلی زیاد استفاده کنندگان از چشمه آب معدنی قوتور سوئی است که پس از چند دقیقه در پوست و بدن استفاده کنندگان مشاهده می گردد)و این به علت نفوذ گاز SH2 و متعاقب آن باز شدن مویرگ ها و عروق زیر پوست می باشد که در اصطلاح پزشکی آن را گشادگی رگ ها (Vasodilation)می گویند در اثر این عمل پر خونی زیاد در زیر پوست ایجاد شده ودر اطراف مفصل ها از جمله مفصل های ستون فقرات  زانو  شانه ها  خون بشدت جریان پیدا نموده و بطور خلاصه اثر درمانی خود را به علت جریان شدید خون در این نواحی که قبلا کم بوده ایجاد می نماید و نهایتا در مفصل ها ایجاد کم دردی و یا بی دردی می کند. این خلاصه ای از اثر اولیه گاز SH2  است که این گاز پس از نفوذ در پوست  در سلول های ایمنی مسئول دفاع بدن اثر گذاشته و در سیستم ایمنی بدن که وظایف آن به عهده گلبول های سفید است دخالت نموده و نهایتا پس از استفاده های متعدد از آب گازداربه مدت سه هفته سیستم ایمنی نیز تغییراتی حاصل نموده و این خود باعث بهبودی بعضی از اشکال رماتیسمی می شود . موضوع مورد بحث مربوط به متخصصین پزشک داخلی و سایر تخصص هاست که در این مقوله نمی گنجد .

۱۳۸٤/٩/٢۸ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

قابليتها و پتانسيل هاي بخش کشاورزی شهرستان مشکين شهر

قابليتها و پتانسيل هاي بخش کشاورزی شهرستان مشکين شهر

 

 

1ــ باتوجه به ينکه مراتع ين شهرستان ازنظرگياهان دارويي غني است وحدود 96 نوع گياه دارويي شناخته شده دارد و به نوعي گياهان دارويي شناخته شده باآب وهواي شهرستان سازگاري دارد لذا توليد وپرورش گياهان دارويي درمنطقه قابل مطالعه وبررسي واجراست.

 

2ــ باتوجه به کثرت رودخانه ها وچشمه ها درمناطق ييلاقي امکان پرورش ماهيان سردآبي بيشترازوضعيت فعلي است

 

3ــ بااتمام سدسبلان وجمع شدن آب درپشت سدوجريان قسمتي ازآن در رودخانه بطوردائم به جهت حفظ حيات رودخانه پتانسيل هاي خوبي بدست مي آيد که باشناسايي سايت ها و محل هاي مناسب اقدام به حفرچاه درحاشيه رودخانه بري پرورش ماهي قزل آلا کردوآب خروجي رادوباره جهت ادامه جريان رودخانه به آن برگردانيد بين کاريک انقلاب وتحول درتوليدماهي قزل آلا و اقتصاد منطقه واشتغال مي توان بوجودآورد.

 

4ــ به جهت اينکه از آبهاي سطحي فصلي بتوان درفصول زراعي وکم آبي استفاده کرد ميتوان آنها رادرانهار زراعي و باغي منحرف کرد و به مسيل ها ودشتها بردوپخش کرد بين کارسطوح آبهيا زيرزميني تقويت شده وچشمه ها ،قنوات وچاههاي کشاورزي درفصول آبياري دچار کم آبي نمي شوند.

 

5ــ باتوجه به توليد سالانه نزديک به 200 هزارتن ميوه ، احداث صنايع جانبي لازم است والحمدلله کلنگ احداث اولين کارخانه کنسانتره ميوه اخيرا درنزديکي مشکين شهربه زمين زده شده اما ازنظرسردخانه اقدامي نشده است.

 

6ــ حدود 2000 هکتار باغ انگور ازارقام مناسب درشهرستان کشت وپرورش داده مي شود وميانگين توليدآنها حدود 100 تن درهکتاراست وساختارسنتي دارند مي توان باتبديل آنها به باغ مکانيزه علي الخصوص روسيمي ميزان توليد را تا 50 تن درهکتار افزايش داد يعني درحقيقت دو هزارهکتارباغ به 10000 هکتار افزيش مي يابد

 

7ــ حميت ازتوليد عسل وزنبورداري باتوجه به باغات وسيع ومنطقه نسبتا مناسب مي تواندنقش مهمي دراقتصاد منطقه داشته باشد

 

8ــ تسريع دراحداث شبکه آبياري سد سبلان مي تواند سالانه ميلياردها ريال به اقتصاد منطقه کمک نميد وبه همين نسبت تاخيراجري آن  درسال  مي تواند خسارت زا  باشد

 

9ــ اجراي شبکه آبياري سد احداث شده بيگ باغلو وتسريع دراجري سد احمدبيگلو ازجمله قابليتهاي بخش کشاورزي است وميتواند نقش بسزايي درتبديل اراضي ديم وکم بازده به اراضي آبي و پربازده داشته باشد

 

10ــ وجود آبهاي گرم منطقه وامکان استفاده ازآنها درسيستم گرمايش محصولات گلخانه اي ميتواند يکي از روشهاي توليدي اقتصادي باشد

۱۳۸٤/٩/٢۸ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

تاثیر انتقال آب بر خواص درمانی

تاثیر انتقال آب بر خواص درمانی

 

      آب معدنی قوتور سوئی به علت داشتن مقدار زیادی گاز SH2 که بوی آن نیز قابل استشمام است و درجه حرارت مناسب 38 درجه سانتیگراد و PH اسیدی و  نزدیک به 3 این آب معدنی را در میان تمام چشمه های آب معدنی دامنه سبلان بی نظیر ساخته است زیرا که PH  سایر آب های معدنی بسته به اسیدی یا قلیائی بودن در حدود 6 می باشد .

       در انتقال آب از مظهر چشمه به نقاط دیگر چنانچه فاصله انتقال زیاد باشد اکسیژن هوا فوری وارد جریان آب شده و گاز SH2 را اکسید نموده و آب را از حالت سولفیت به سولفات در می  آورد یعنی فورا در عرض ثانیه ها اکسیژن هوا خود را به گاز SH2 وصل نموده و آن را تبدیل به SO4Ca و SO4Na  و SO4Mg می نماید لذا این سولفات ها به لحاظ عدم امکان نفوذ در پوست خاصیت درمانی ندارند . لذا ضمن رد انتقال آب از مظهر چشمه به مکان دیگر پیشنهاد می گردد در ساخت مجموعه آب درمانی کوتاهترین فاصله جهت بهره گیری از خواص درمانی آن مد نظر قرار گیرد .

به عنوان مثال ساخت مجموعه آب درمانی به شکل L و یا چند ضلعی ساخته شود به طوری که مظهر چشمه انشعابات مختلفی با کوتاهترین فاصله به حوضچه های مختلف در دو ضلع منتقل شود .  البته  واضح  است که  سقف  این  حوضچه ها  می بایست  جهت جلوگیری  از

گاز گرفتگی با هوای معمولی در ارتباط باشند. ضمنا در جهت رعایت موارد بهداشتی و جلوگیری از انتقال بیماری ها پس از استفاده مراجعین به استخر های احداثی می توان نسبت به تخلیه و آبگیری مجد  آنها اقدام نمود . نکته مهم دیگر احداث استخر با فضای باز برای استفاده عموم در جنب این مجموعه می باشد. ضمنا گزارش کنگره های بین المللی و مراجع موثق و گزارشهای ارائه شده در کنگره ها در دانشگاه مونیخ به زبان اصلی تکثیر شده و در سایت دانشگاه قابل دسترسی است . 

۱۳۸٤/٩/٢۸ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

شيخ ابوالحسن مشکيني

شيخ ابوالحسن مشکيني

 

ولادت: مشکين شهر، 1305 هجري قمري

وفات: کاظمين، 1358 هجري قمري

 

نام كتاب بنابر آنچه در كتاب ذكر شده: «حواشي المحقق الميرزا أبي الحسن المشكيني على كفاية الأصول» است.

محقق بزرگ و دانشمند فاضل، آيت الله ميرزا ابو الحسن مشكينى، مؤلف كتاب حاضر از علماى بزرگ و مشهور حوزه علميّه نجف اشرف است. (1358 - 1305 هجرى قمرى)

 

موضوع

 

اين كتاب در شرح و توضيح كتاب «كفاية الأصول» آخوند خراسانى است. مؤلف در اين كتاب با شرح و بيان مطالب علمى و پيچيده كتاب كفاية الأصول، اثرى ارزشمند را بر جاى نهاده است.

اين كتاب از مشهورترين حواشى است كه بر كتاب كفايه نگاشته شده است. مؤلف در اين كتاب علاوه بر شرح مطالب كفايه به نقد و بررسى آنها و طرح ديدگاه‏هاى اصولى خود نيز پرداخته است.

 

ارزش و اعتبار

 

حاشيه مشكينى از اولين حواشى است كه طلاب حوزه‏هاى علميّه هنگام فرا گرفتن كتاب كفاية الأصول به آن مراجعه مى‏كنند. مؤلف اين كتاب، از مشهورترين اساتيد حوزه علميّه نجف اشرف بود. وى بارها كتاب كفاية الأصول را تدريس كرده و بسيارى از علماى حوزه علميّه از شاگردان ايشان به شمار مى‏آيند كه از جمله آنها مى‏توان به حضرت آيت الله نجفى مرعشى اشاره نمود.

كتاب حاضر در حوزه‏هاى علميّه بسيار مورد استقبال و توجه علما و فضلاى حوزه قرار گرفته است.

 

انگيزه نگارش

 

آيت الله ميرزا ابو الحسن مشكينى در مقدمه كتاب، انگيزه خود را از نگارش اين كتاب چنين بيان مى‏فرمايد:

«إنه لما كانت كفاية شيخنا العلامة المحقق المدقق آية الله الشيخ محمد كاظم الخراساني - طاب ثراه - بعيدة الغور، شاسعة المعاني، راهنة الحقائق، لا يهتدي إلى كنه دقائقها إلا الأوحدي من الناس، أحببت أن أضم إليها تعليقة كاشفة لأستارها، باحثة عن أسرارها، كافلة بحل حقائقها، مبينة لمجملاتها، مؤوّلة لمتشابهاتها، مشفوعة بما يسنح لخاطري من الأدلة و البراهين التي لم تتعرض لها، لعلها تكون تذكرة لنفسي و تبصرة لغيري.»

يعنى: با توجه به اينكه كتاب كفايه نوشته شيخ ما، علامه محقق و مدقق، آيت الله شيخ محمد كاظم خراسانى - طاب ثراه - از محتوايى ژرف و معانى عالى برخوردار است و حقايقى در آن پنهان است كه كسى نمى‏تواند به كنه آن پى ببرد مگر شخصيت‏هايى كم نظير از ميان مردم، لذا دوست داشتم تا تعليقه‏اى بر آن كتاب ضميمه نمايم كه پرده‏هاى آن را كنار زند و به جستجوى اسرار آن پردازد و عهده‏دار حل و روشن ساختن حقايق آن شود. مطالب مجمل و غير واضح آن را بيان كند و متشابهات آن را تأويل نمايد. علاوه بر آن، استدلالها و برهان‏هايى كه ايشان به آنها اشاره نكرده و به خاطرم رسيده را همراه آن ساختم.

به اميد آنكه اين كتاب يادآورى براى خودم و مورد استفاده جويندگان علم و دانش قرار گيرد.

 

سخن حضرت آيت الله نجفى مرعشى

 

حضرت آيت الله نجفى مرعشى، اين كتاب را از كتاب‏هاى مشهور دانسته و در اين باره مى‏فرمايد:

«العلامة المدرس الأستاذ آية الله الميرزا ابو الحسن المشكيني، صاحب التعليقة الشهيرة على كفاية الأصول.»

 

نسخه‏ هاى خطى

 

1 - نسخه معروف و متداول كه در حاشيه كتاب كفايه به چاپ رسيده است و بسيار خوب و كم غلط مى‏باشد. اين نسخه پنج سال پس از حيات مؤلف در سال 1363 هجرى قمرى در تهران به چاپ رسيده است.

2 - نسخه خطى كه در زمان حيات مؤلف در سال 1347 هجرى قمرى در نجف اشرف به چاپ رسيده است. اين نسخه به صورت مستقل به چاپ رسيده و از نسخه قبل بهتر است.

۱۳۸٤/٩/٢۸ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

 

اشياي كشف‌شده از محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر به نمايش گذاشته شدند

طبقه‌بندي از اشياي مشكوفه از محوطه‌ي باستاني شهر يئري شهرستان مشگين شهر، اين آثار در معرض بازديد عموم گذاشته شدن.

محرم جعفري - مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري مشگين شهر و مغان - در اين‌باره به خبرنگار ايسنا گفت: تعداد 73 قلم شي به دست آمده از فصل سوم كاوشهاي باستان‌شناسي در محوطه‌ي شهر يئري شامل اشياي سفالي، ابزار سنگي، ‌ادوات و ابزارآلات جنگي و شكار، زيورآلات طلايي و مفرغي و چندين شي باستاني و باارزش ديگر از جنس خميده شيشه در موزه مشگين شهر به نمايش در آمده است.

جعفري افزود: تاكنون بيش از 250 قلم شي نفيس باستاني در جريان سه مرحله‌ كاوش باستان‌شناسي از محوطه شهر يئري به دست آمده كه تعدادي از آنها براي مطالعه و بررسي بيشتر به دانشگاه تربيت مدرس و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور انتقال يافته است.

وي گفت: محوطه باستاني شهر يئري در 25 كيلومتري شمال غربي مشگين شهر در منطقه كوهستاني از صخره‌هاي آتشفشاني با وسعتي بالغ بر 200 هكتار واقع شده است و شامل سه بخش گوشاتپه مربوط به هفت‌هزار سال قبل از ميلاد، قلعه مربوط به شش هزار سال قبل ميلاد و معبد مربوط به يك هزار و 400 سال قبل از ميلاد است كه از ويژگيهاي منحصر به فرد اين منطقه، وجود حدود 360 سنگ افراشته‌ي بزرگ با نقش برجسته است.

اين محوطه در سال 1978 توسط هيات چالز برني كه به بررسي باستان شناختي در دشت مشگين شهر پرداخته بودند، جزو سايتهاي شناسايي شده به نام قلعه ارجو معرفي شده بود.

۱۳۸٤/٩/٥ - حامی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows